Transport maszyn sadowniczych

Transport maszyn jest to przewóz maszyn i rządzeń mechanicznych odpowiednio dobranymi środkami transportu.

Sam przewóz maszyn to tak naprawdę jedynie niewielka część procesu związanego z ich transferem. Zwykle takie przedsięwzięcie wymaga dokładnego planowania i dzieli się na co najmniej kilka etapów. Maszyny przemysłowe trzeba kolejno:

  • zdemontować,
  • zapakować i zabezpieczyć,
  • załadować,
  • przewieźć,
  • rozładować,
  • zamontować,
  • wypoziomować,
  • podłączyć i uruchomić.

Zwykle całym procesem zajmuje się jeden realizator – to rozwiązanie znacznie bardziej ekonomiczne, a przy tym bezpieczniejsze. Powierzając wyspecjalizowanej firmie kompleksowy przewóz maszyn przemysłowych, zleceniodawca może liczyć na dokładne rozplanowanie i sprawną realizację procesu. Jednocześnie jasna staje się kwestia odpowiedzialności za prawidłową realizację prac.

Oczywiście niezwykle ważną kwestią jest wybór odpowiedniego dostawcy usług. Ze względu na poziom skomplikowania oraz ryzyko, z jakim wiąże się transport maszyn ciężkich, wybór zajmującej się tym firmy powinien być poprzedzony dokładnym sprawdzeniem i porównaniem ofert oraz solidnymi przemyśleniami.

Transport maszyn wymaga zastosowania bardzo zróżnicowanego, specjalistycznego sprzętu i pojazdów. Dokładne wymagania w tym zakresie zależą oczywiście od specyfiki zadania. Jeśli maszyny przemysłowe są przewożone do innego zakładu, niezbędna jest odpowiednio dobrana flota transportowa. Mowa tu o pojazdach, naczepach i przyczepach przystosowanych do współpracy z ładunkami o określonych gabarytach. Między innymi dlatego tak istotna jest faza przygotowania do operacji. Aby transport maszyn ciężkich odbył się bez zakłóceń, należy uprzednio poznać wymiary i masę wszystkich przewożonych elementów. Niekiedy konieczne jest też uzyskanie pozwoleń lub dotrzymanie innego rodzaju formalności.

Firmy prowadzące usługi transportu gabarytów pomagają swoim klientom w całym procesie organizacyjnym. Zajmują się między innymi opracowaniem właściwej trasy, jej objazdami, uzyskaniem specjalnych zezwoleń, kontaktami ze służbami, ubezpieczeniem wymagającego ładunku, a potem, w trakcie przewozu, jego pilotażem. To zatem kompleksowa usługa, dzięki której można mieć pewność, że ładunek nie ulegnie uszkodzeniu, a nawet jeżeli pojawią się jakieś problemy, będzie on zabezpieczony polisą.

Relokacje przemysłowe https://www.suda.com.pl/

Alpinistyczne wycinanie drzew

Wyciąć drzewo to sztuka, wiedza i umiejętność obserwowania otoczenia. Wyciąć drzewo to czasami tak niewiele znaczy. Wyciąć drzewo to czasami miesiące przygotowań.

Wycięcia drzewa czasami w sprzyjających warunkach może zająć kilka sekund, ale są takie drzewa które wymagają paru tygodni przygotowań. Dlaczego?

Na jednym krańcu prostej jest wycięcie prostego niewielkiego drzewa w szczerym polu. Na drugim krańcu tej samej prostej jest wycięcie drzewa o dużej średnicy pnia i skomplikowanej strukturze korony, która wchodzi zasięgiem nad dach budynku mieszkalnego, uczęszczany ciąg komunikacyjny (ulicę), ciąg pieszy (chodnik) i dodatkowo znajduje się jeszcze nad miejscami parkingowymi. W pierwszym przypadku sprawa prosta, w drugim potrzebujemy pozwoleń na zajęcie chodnika, jezdni, miejsc parkingowych, projektu reorganizacji ruchu. W pierwszym wypadku powalenie drzewa to sprawa dwóch, trzech cięć. W drugim – aby zniszczeniu nie uległ, dach, rynny, balkony, ściana, chodnik, jezdnia, znaki drogowe, latarnia, budka telefoniczna – drzewo będzie cięte w małych fragmentach od góry i każdy z odciętych fragmentów będzie powoli transportowany na dół. 

Wycinka drzew metodą alpinistyczną to nic innego, jak zastosowanie technik alpinistycznych przy pracach z zakresu przycinania i wycinania drzew. Wprowadzenie tych technik doprowadziło do szybszego i o wiele bezpieczniejszego wykonywania wycinkowych zadań szczególnie w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie sprawdzają się tradycyjne metody.

Wszędzie tam, gdzie nie można użyć podnośników ze względu na ograniczoną ilość miejsca, taka metoda wycinki będzie idealnym rozwiązaniem. Z powodzeniem stosuje się ją na cmentarzach, przy liniach energetycznych, w parkach, aglomeracjach miejskich i małych ogrodach.

Metoda alpinistyczna, dzięki zastosowaniu linowego dostępu podczas wycinki, daje gwarancję precyzji cięcia, czego nie mogą zapewnić obszerne i inwazyjne podnośniki koszowe. Dzięki niej można bez problemu dotrzeć do miejsc ukrytych wewnątrz koron drzew, nie uszkadzając przy tym ich struktur. Takie precyzyjne wycinanie uszkodzonych lub chorych gałęzi daje wspaniałe rezultaty. Drzewa po przycięciu tą metodą wyglądają naturalnie. Nie są w bezmyślny sposób pozbawiane zbyt dużej ilości gałęzi i ich korona może się w dalszym ciągu swobodnie rozwijać, nabierając naturalnych kształtów. Źle przycięte drzewo traci swoje walory estetyczne i niestety często staje się karykaturą zdrowego drzewa. Dużym atutem tego rodzaju wycinki jest dbałość o estetykę. Prace pielęgnacyjne powinny zawsze być prowadzone w taki sposób, aby podkreślać naturalny wygląd drzew, nie okaleczając ich struktury.

Główne zmiany w przepisach dotyczących wycinki drzew i krzewów 

Nie jest wymagane zezwolenie na usunięcie drzew na cele nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne  których obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm nie przekracza:

  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
  • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
  • skupisko krzewów o powierzchni 25 m2

W przypadku kiedy obwód pnia przekracza w/w obwody należy zgłosić zamiar wycinki drzewa do wójta/burmistrza/prezydenta miasta/wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Organ ma 21 dni na dokonanie oględzin zgłoszonego drzewa a w ciągu 14 dni od oględzin może wnieść sprzeciw lub wydać pozytywną odpowiedź. 

Jeżeli po wycięciu drzew na podstawie zgłoszenia, zostanie złożony w ciągu 5 lat wniosek o wydanie pozwolenia na budowę w związku z działalnością gospodarczą, właściciel nieruchomości poniesie opłatę za usunięcie drzew.

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wymagane jest uzyskanie pozwolenia na wycinkę drzew i krzewów.

Należy pamiętać, że wycinka metodą alpinistyczną powinna być wykonywana zgodnie z przepisami. Cała procedura może być przeprowadzona tylko w wyjątkowych przypadkach, a nie być wynikiem kaprysu.

Bardzo ważne jest, aby osoby, które zajmują się alpinistyczną wycinką drzew, miały świadomość, że jest to praca o wyjątkowej delikatności. Podczas wycinania należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo – zarówno mienia (samochód, budynek), jak i osób przebywających w pobliżu. Praktyka takiej wycinki często znajduje zastosowanie w sytuacji, kiedy drzewo stoi zbyt blisko domu i zaczyna zagrażać domownikom, czy na przykład na cmentarzach, gdzie stare gałęzie mogą spadać na pomniki, doprowadzając do ich dewastacji.

Alpinistyczne wycinanie drzew zlecisz w firmie Alpiniści.

Kombajn porzeczkowy

Kombajn do porzeczek, agrestu JAREK 5 jest najnowszą wersją kombajnu połówkowego do zbioru owoców jagodowych: porzeczki czarnej i czerwonej, agrestu, maliny jesiennej, świdośliwy, jagody kamczackiej, dzikiej róży.

  • Kombajn do porzeczek JAREK 5 cechuje wysoka jakość wykonania, prosta budowa i łatwa obsługa. Istotna zmianą w stosunku do wcześniejszych wersji jest modułowa budowa. Umożliwia to konfigurowanie kombajnu wg. życzenia klienta oraz zmianę konfiguracji w późniejszym okresie.
  • Napęd zespołów roboczych kombajnu JAREK 5 jest w pełni hydrauliczny. WOM ciągnika poprzez przekładnię napędza pompę hydrauliczną kombajnu. Konstrukcja kombajnu umożliwia montaż jednego lub dwóch otrząsaczy o czym decyduje klient przy zamówieniu. Większość użytkowników preferuje wersję z dwoma otrząsaczami. Dwa otrząsacze lepiej sprawdzają się przy zbiorze, owoce sa zebrane dokładniej, a krzewy mniej uszkodzone
  • Duży zakres regulacji elementów otrząsacza i możliwość niskiego montowania „słoneczek” otrząsających umożliwia zbiór zarówno z wysokich jak i niskich krzewów.
  • Przy zbiorze z bardzo niskich krzewów należy liczyć się z mniejszą dokładnością zbioru. „Słoneczka” można stosować z palcami metalowymi (20 palców.) lub plastikowymi (24 palce).
  • Wersje wykonania kombajnu i wyposażenie dodatkowe każdorazowo uzgadniamy z zamawiającym.
  • Do produkowanych kombajnów i innych maszyn zapewniamy serwis i części zamienne.

Więcej szczegółów na stronie producenta kombajnu porzeczkowego: http://www.jagoda.com.pl/portfolio-view/kombajn-zbioru-porzeczek-agrestu/

Co to jest trawa z rolki?

Trawnik z rolki jest bardzo prostym i wygodnym sposobem na stworzenie wokół domu prawdziwej oraz estetycznej murawy.

Obecnie takie rozwiązanie bardzo zyskuje na popularności, przede wszystkim ze względu na szerokie możliwości zastosowania.

Założenie trawy z rolki może przyczynić się do stworzenia podstawy pięknego i zadbanego ogrodu, a także zorganizowania miejsca zabaw dla dzieci czy po prostu pełnić funkcję estetycznego przykrycia nawierzchni.

Charakterystyka trawników rolowanych

Trawniki rolowane to pasy darni, które są odcięte z gruntu lub zwinięte z folii. Występują więc w kilku odmianach. Trawa z folii zazwyczaj jest droższa, ponieważ jej uprawa wymaga większych nakładów pieniężnych. Niezależnie od rodzaju oraz sposobu produkcji, pasy darni zazwyczaj mają standardowe wymiar, które można bez problemu dopasować do wymaganego obszaru powierzchni. Zakładanie trawnika rolowanego odbywa się zaraz po zakupie, przeważnie w ciągu jednego dnia. Proces ten przeprowadzać można praktycznie przez cały rok, jednak najlepiej robić to od wiosny do jesieni.

Posiadanie trawy z rolki związane jest z wieloma zaletami.

Pierwszą z nich jest przede wszystkim możliwość szybkiego i łatwego rozwijania oraz układania. Oprócz tego trawniki rolowane są stosunkowo odporne na rozmaite choroby i szkodniki, a także wykazują wytrzymałość na przemarzanie oraz przymrozki. Trawa z rolki pozwala również na uzyskanie natychmiastowego efektu, ponieważ zaraz po założeniu możliwe jest podziwianie jednostajnie zagęszczonej, przepięknej zieleni. Należy jednak pamiętać o tym, że trawniki rolowane wymagają regularnej pielęgnacji.

Trawa z rolki powinna być podlewana, koszona oraz w miarę zapotrzebowania również nawożona. Takie rozwiązanie rozwiązuje jednak wiele problemów związanych z tradycyjnym siewem. Przed wszystkim nie jest wymagane dbanie o początkowy wzrost roślin, który jest kluczowy do uzyskania dobrych efektów.

Estetyczna trawa z rolki

W momencie zakupu trawa z rolki jest już całkowicie dojrzała. Dzięki temu można łatwo określić, jak będzie prezentowała się w ogrodzie. Dodatkową zaletą jest fakt, że większość firm zajmujących się sprzedażą trawników rolowanych posiada w swojej ofercie wiele różnych odmian, w tym również traw bardzo niepospolitych. Wiele profesjonalnych firm ogrodniczych zajmuje się również produkcją trawników rolowanych na zamówienie. Dzięki temu każdy klient może samodzielnie wybrać gatunek trawy, który posłuży za podstawę trawnika.

Od razu po zakupie trawa z rolki jest obfita i bujna, a także bardziej od tradycyjnej odporna na uszkodzenia, ataki ptactwa i pasożytów oraz występowanie silnych deszczy. Wysokiej jakości trawa z rolki wyróżnia się również bardzo wysoką zdolnością do samoregeneracji.

Zwykłe nasiona trawy mogą po posadzeniu oraz wypielęgnowaniu zupełnie się nie przyjąć. Nierzadko z gruntu wyrasta również trawa, która niestety nie zachwyca swoim wyglądem.

Natomiast zakup trawy z rolki daje pewność, że bez problemu się ona przyjmie i nie będzie sprawiać żadnych problemów w użytkowaniu.

Gdzie kupić trawę z rolki?

Warto inwestować w trawniki w rolkach wysokiej jakości.

Jak pielęgnować zielony trawnik?

Piękny, zadbany i pachnący, ale przede wszystkim – soczyście zielony. Taki właśnie jest wymarzony trawnik, który pozostaje w zasięgu marzeń wielu właścicieli własnego kawałka podwórka wokół domu. Nie jest jednak oczywistością, że taki trawnik się ma na jedno skinienie i… już. Aby móc się nim cieszyć i czerpać z niego korzyści nie tylko estetyczne, trzeba się trochę napracować. O czym warto pamiętać, mając na myśli kompleksową pielęgnację przydomowego trawnika?

Podlewanie trawy to podstawa

Gładki, jednolity i wyjątkowo miękki – taki zielony dywan na własnym podwórku może mieć każdy z nas. Aby przybliżyć się choć trochę do celu warto wiedzieć, że odpowiednie nawadnianie ziemi to jedna z podstawowych czynności, o których nie można zapominać. O konieczności podlewania wiemy szczególnie latem, w trakcie upałów. Okazuje się jednak, że już nawet wiosną, kiedy trawniki są młode i krótko po założeniu, należy je podlewać 2-3 razy dziennie. W jaką pogodę warto celować? Przede wszystkim w taką, kiedy jest sucho i wietrznie. I najlepiej rano, gdyż chłód i niewielkie parowanie odpowiadają za mniejszą utratę wody. Potem pozostanie już podlewanie 2 razy w tygodniu przy założeniu, że nawilżamy głównie 10-15 cm warstwę podłoża przerośniętą przez korzenie.

Głównym błędem popełnianym przez właścicieli przydomowych trawników jest ich przesuszanie, które prowadzi do nieestetycznego żółknięcia.
Myśląc o skutecznym podlewaniu doświadczony ogrodnik wie, że warto zainwestować w zakup węża i zraszacza. Wielość rozwiązań technologicznych dostępnych obecnie na rynku sprawia, że niewielkim wysiłkiem i kosztem otrzymać można dostęp do przyjemnego deszczyku, idealnie nawadniającego powierzchnię trawnika.

Koszenie trawy pod kontrolą

Najbardziej intensywny przyrost traw przypada na okres początków wiosny. Tym samym nowe źdźbła pojawiają się niczym grzyby po deszczu zwłaszcza wraz z końcem kwietnia, w maju i czerwcu. Regularne koszenie trawy sprawi, że nie tylko wzmocni się odcień jej zieleni, ale również trawnik stanie się gęstszy i bardziej atrakcyjny wizualnie.

Koszenie to jednak prawdziwa sztuka – do małych trawników (maksymalnie 500 mkw.) najlepiej wybrać kosiarkę elektryczną. Spalinowa przyda się przy większych metrażach. Wybór kół w kosiarce jest także kluczową sprawą. Warto decydować się raczej na maszyny o szerokich kołach, gdyż te wąskie niszczą murawę i pozostawiają na niej dość głębokie ślady.

Ważne nawożenie trawy

Aby nasz ogród prezentował się naprawdę wspaniale, nie można zapominać i o odpowiednim nawożeniu. Często koszona trawa pobiera moc składników odżywczych z gleby, stąd też konieczne jest dostarczanie jej arsenału najważniejszych wartości: azotu dla wzmożenia wzrostu, fosforu – korzystnie oddziałującego na rozwój korzeni oraz potasu, odpowiadającego za właściwą regulację gospodarki wodnej. Przyjmuje się, że o efektownym nawożeniu mówić można wówczas, gdy zastosujemy je do trawnika przynajmniej 3 razy w roku.

Kiedy najlepiej to zrobić? Wiosną, gdy gleba rozmarznie po zimie, w czerwcu i pod koniec sierpnia. Mieszanka najlepiej zadziała gdy zostanie rozsypana na świeżo skoszonym, suchym trawniku i następnie – warto ją obficie podlać.